Ознака:Св. Кирил и Методиј

Соопштенија

Соопштение за празникот на Свв. Кирил и Методиј

Почитувани читатели, Ве известуваме дека на денот кога Православната Црква го слави споменот на Светите Рамноапостолни словенски просветители Кирил и Методиј, и духовните наши родоначалници, во петок, на 24 мај, со почетокот во 9:00 часот, ќе се отслужи Света Литургија во бигорскиот скит…

Медиумите за нас

Во планинските убавини над Битуше никна скитот на светите Кирил и Методиј

Иницијаторот и идеен творец на градбата, архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир, објаснува дека скитот ќе функционира како летна школа за веронаука за млади Скитот на Св. Кирил и Методиј во с. Битуше   На висорамнината под планината Крчин, над…

Богослужби

Спомен на Светите Седмочисленици и на Светиот Пантелејмон

Мудроста си изгради дом, ги утврди седумте столбови негови   (Изрек. 9,1) „Со какви похвални венци“ – се прашува денес црковниот поет – „да ги пофалиме Седмочислениците славни, Кирила со Методија, Климента, Наума со Сава и Горазда со Ангеларија, кои…

Поучни словa

Житие на преподобниот, богоносен и рамноапостолен отец наш Наум Охридски Чудотворец

Свети Наум Охридски Ете, браќа, ви го претставуваме ова свето Житие, за да не остане без помен презвитерот Наум, братот, другарот и сострадалникот на блажениот Климент, со кого тој претрпе многу беди и страдања од еретиците. Овој преподобен и свет…

Веронаука

Христијанската слобода и предизвиците на неолиберализмот во врска со темата за христијанското образование и современа Европа

Христијанската слобода и предизвиците на неолиберализмот во врска со темата за христијанското образование и современа Европа - Доц. д-р Костадин Нушев Доц. д-р Костадин Нушев             Темата за христијанското образование и за моралното воспитание на современите млади луѓе, преку интеракцијата меѓу…

Слова на архимандрит Партениј

Светлината на Светилата незаодни

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Светата Литургија во скитот на Свети Кирил и Методиј во с. Битуше, по повод нивниот спомен Денес, мили мои, чувме од Светото Евангелие како Господ наш Исус Христос ги советува апостолите, а…