Ознака:Св. Партениј

Богослужби

Навечерие на Св. Партениј и именден на Старецот

Да бидеме благодарни на луѓето коишто нѐ прават среќни; тие се харизматични градинари коишто прават да расцветаат нашите души.-Марсел Пруст Во духот на благодарноста, согласно овие вдахновени зборови, како и според завештанието на Божествениот Апостол Павле: Помнете ги и вашите…

Поучни словa

Писмо до Старецот по повод именденот од неговите духовни чеда од Скопје

Со почит кон славењето на Свети Партениј Лампсакиски, чиешто име го носи возљубениот наш Отец Возљубен оче наш Партение, ние Вашите духовни чеда, во нашите срца Ве доживуваме како земен ангел, исполнет со љубов кон Бога, кој зрачи со утеха…

Слова на архимандрит Партениј

Пред сѐ се викаме Христијани

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Навечерие на Недела сиропусна или мои, вашето присуство вечерва овде, како и љубовта со која зрачите, говори многу повеќе од секакво слово. Ви благодарам…

Богослужби

Радосна тага и таговна радост за именденот на старецот

Навечерие на Неделата на простувањето. Спомен на изгонувањето на Адам и Ева од Рајот. Именден на старецот Неискажливо и таинствено по смисла е доживувањето на таговната радост и радосната тага, коешто секогаш во човекот предизвикува длабоки благородни чувства што ја…

февруари

ПРЕП. ПАРТЕНИЈ ЕП. ЛАМОСАКИСКИ; прeп. Лука Eладски; прeп. Мастридија; Илјада и три мачeници вo Никoмидија

7 ФEВРУАРИ 1. Св. Партeниј eп. Лампсакиски. Син на нeкoј ѓакoн oд градoт Мeлитoпoл. Уштe какo дeтe дoбрo ги памтeл збoрoвитe на Eвангeлиeтo и сe трудeл да ги испoлни. Сe насeлил пoкрај eднo eзeрo кадe штo лoвeл риби, ги прoдавал…

Посланија

Слово на Н. В. Митрополит г. Тимотеј за споменот на Св. Партениј Лампсакиски

Спомен на Св. Партениј Лампсакиски Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Во денешното Евангелско четиво, прочитано на светата Литургија, ги слушнавме зборовите: „Дојдете при Мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве…