Ракометарите на Литургија во Македонската православна црква во Загреб

Македонските ракометни репрезентативци, по победата над Словенија со која го отворија Европското првенство во Хрватска, по повод големиот христијански празник „Обрезание на Господ Исус Христос и Св. Василиј Велики, вчерашниот слободен ден го поминаа во духовно расположение на Света Литургија во православниот храм посветен на „Св. Злата Мегленска“ во Загреб. Во храмот тие ја добија поддршката и од православните Македонци кои живеат таму, како и од Европскиот Митрополит при Македонската Православна Црква Пимен.

Така Македонската ракометна репрезентација, покрај максималните физички подготовки и духовно се подготви за денешниот натпревар против Црна Гора.