Леќа на вода

Потребни состојки:

 • 400 гр. леќа
 • 2 моркови
 • 1 кромид
 • ½ главица лук
 • 1 парче праз
 • 1 пиперка
 • 2 лажици таан
 • ½ лажичка буковец
 • 2 ловорови листа
 • 1 лажичка зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
 • Бибер
 • Оригано
 • Сол

Начин на подготовка:

Измиената леќа се вари на тивок оган, во длабок сад, заедно со кромидот, лукот, празот, исчистените моркови и пиперката, исечкани на покрупни парчиња. Кога леќата ќе почне да омекнува се вади сварениот зеленчук заедно со малку вода и се пасираат или блендираат, се додава таанот, претходно растворен со вода од леќата. Сето тоа се враќа во леќата се додава буковец, ловоров лист, зачин, малку бибер, оригано и сол по вкус, и се остава да врие сè додека леќата не се свари.