Ознака:Бдение

Богослужби

Последниот акатистен поздрав кон Пречистата

Откривајќи ти го Предвечниот совет, Гавриил застана пред тебе, Дево, те поздрави велејќи: Радуј се земјо ненасеана! Радуј се капино несогорлива! Радуј се бездно несогледлива! Радуј се мосту кој водиш кон небесата и скало висока што ја виде Јаков! Радуј…

Богослужби

Ноќ на покајно слаткопение и молитвословие

Бдение со Житието на Преподобна Марија Египетска и Великиот покаен канон на Свети Андреј Критски Покајанието е обновување на крштението. Покајанието е очистување на совеста. Покајанието е завет со Бога за исправање на нашиот живот. Покајанието е измирување со Господа…

Богослужби

Четврта недела од Великиот Пост: Јовановата Лествица на духовното искачување

Постот и молитвата: две основни средства за подвизување! Постот е подвиг кој има за цел да ги надмине слабостите и несовршенството кај човекот што се подвизува. Молитвата, пак, е непрестаен дијалог со благодатта Божја, која тоа надминување го прави возможно.…

Богослужби

Навечерие на Светото Богојавление

Дојдете да го празнуваме Светото Богојавление, духовно созерцавајќи го претстојното спасително собитие, кога нашиот смирен Господ ќе се потопи во водите Јордански и ќе ја приклони главата за од Својот слуга и Крстител, Светиот Јован, да прими крштение, навестувајќи го…

Медиумите за нас

С „Вечният бог“ Бигорският манастир развълнува и обедини Македония

Тази Коледа е доста по-различна за Македония, която празнува Рождество Христово по стария календар на 6 януари, предаде репортер на БГНЕС. Страната, която в продължение на 3 години живя в условията на тежка политическа конфронтация, успя да посрещне Рождество Христово…

Поучни словa

За Рождеството Христово

Христос со големата Си љубов и со големата Си радост што ја разлева во душите на верните со сите Свои свети празници, вистински нѐ воскреснува и духовно нѐ издигнува високо. Доволно е да соучествуваме и да имаме духовен апетит да…