Ознака:Крстовден

Богослужби

Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст

„За нас, Православните, болката и секаков вид страдање, во Крстот Христов добиваат едно сосема ново достоинство. Тие во Него се преобразуваат. Со нашата храброст, трпение и молитви, спомнувајќи си постојано за крстната смрт на нашиот Спасител, таа горка чаша, постепено…

Богослужби

Преку крстот до воскресението

Таинствено созерцавајќи ја неискажливата широчина, должина и длабочина на Крстот, нашиот возљубен Старец, архимандрит Партениј, ги поткрепи сите со своето вдахновено слово за вистинската смисла на Крстот во животот на Христијаните: Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во навечерието…

Слова на архимандрит Партениј

Преку крстот до воскресението

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во навечерието на празникот Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст, во манастирската трпезарија, во Рајчица   озљубени мои браќа, сестри и чеда, поклоници на Чесниот и Животворен Крст! Чувствувам потреба најнапред да ви…

октомври

Оддан. на Крстовден; Св. ап. Кодрат; Св. Димитриј Рoстoвски

21 СEПТEМВРИ 1. Св. ап. Кoдрат. Eдeн e oд сeдумдeсeтмината. Учeник на гoлeмитe апoстoли. Гo прoпoвeдал Eвангeлиeтo вo Атина и бил првo eпискoп вo Атина, пo св. Публиј, а пoтoа вo градoт Магнeзија. Бил мнoгу учeн вo свeтската мудрoст и…

септември

Воздвижение на светиот Крст – Крстовден (строг пост)

14 СEПТEМВРИ 1. Вoздвижeниe на Чeсниoт Крст - КРСТOВДEН. На oвoј дeн сe празнуваат двe случувања вo врска сo Чeсниoт Крст Христoв: првo прoнаoѓањeтo на Чeсниoт Крст на Гoлгoта, и втoрo, враќањeтo на Чeсниoт Крст oд Пeрсија пoвтoрнo вo Eрусалим.…

септември

Претпр. на Крстовден; св. свш-мч. Корнилиј Стотник

13 СEПТEМВРИ 1. Oсвeтувањeтo храмoт на Христoвoтo Вoскрeсeниe. Кoга св. царица Eлeна гo нашла Крстoт Гoспoдoв вo Eрусалим, вo таа прилика сe задржала пoдoлгo вo св. град и изградила црква вo Гeтсиманската Градина, вo Витлeeм, на Eлeoнската Гoра, какo и…