Ознака:Летен камп

Настани

Петмина млади луѓе од нашата земја на летен камп во Бугарија

Од 25-29 август, во село Арбанаси, близу Велико Трново, Р. Бугарија, по втор пат, а од страна на фондацијата „Ѓаконија и мисија“ беше одржан Меѓународен младински камп, каде на учесниците од Молдавија и Бугарија, им се придружија и петмина амбициозни…

Настани

Низ Благословената градина на Богомајката

Деновиве, а за првпат во Пречистанската Света Обител, со благослов на нашиот Старец, архимандрит Партениј, престојуваа дечиња кои беа дел од третиот летен камп поВеронаука. Низ дружби, игри, пеење и прилагодени послушанија, најмладите Кичевчани, имаа можност да се запознаат со…

Медиумите за нас

Во Бигорски и Рајчица по вторпат ова лето одржан летниот камп по веронаука

Во Бигорскиот манастир и неговиот метох, манастирот „Свети Георгиј Победоносец“,кај дебарското село Рајчица, заврши вториот летен камп по веронаука. По вторпат ова лето, нашите манастири, велат од Бигорската обител, изминатите денови беа домаќини на деца од многу краеви од земјава,…

Настани

Заврши вториот летен камп по Веронаука во Бигорски и Рајчица

Низ богослужби, наука, послушанија, дружба, игра и рекреација, помина и вториот летен камп по Веронаука во Свештените Обители на Светиот Јован Крстител и Светиот Георгиј Победоносец. Четириесетината деца од различни краишта на земјава, престојувајќи неколку дена во нашите манастири, не…

Вести од светот

Ентузијастички пречек на Архиепископ Елпидофор во детскиот камп „Св. Павле“

Неговото Блаженство, Американскиот Архиепископ Елпидофор, беше пречекан со многу ентузијазам, радост и љубов од страна на децата од кампот „Св. Павле“, сместен во живописната планина Беркшир во Конектикат. Кампот „Св. Павле“ веќе 15 години по ред е во подем и…

Медиумите за нас

Едукативната мисија на Бигорски ги обединува децата

Летниот црковен камп на Бигорскиот манастир станува еден од најатрактивните настани за децата чии родители се одлучуваат да им дозволат да поминат една недела во манастирите заедно со монасите и монахињите.Веќе неколку години во текот на летниот училиштен распуст, во…