Ознака:Св. Вмч. Георгиј Победоносец

Слова на епископ Партениј

Издигнатиот Син Човечки – знак преку Кого се спасуваме

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на споменот на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица, на 6 мај 2021 лето Спасителово Христос воскресе! Во името…

Слова на епископ Партениј

Свети Георгиј – освојувач преку љубовта на Распнатиот и Воскреснатиот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната во чест на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во Рајчица, на 5 мај 2021 лето Спасителово   Собрани сме вечерва, мили мои, за да му…

Настани

Пасхална радост на Струшката еордија

Пасхалните торжества во полн сјај сѐ уште траат и ги радуваат срцата на православните верници од земјава. Ете и оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им почит на…

Богослужби

Пасхално прославен Светиот Великомаченик Георгиј

Пролетта болсна, дојдете да се насладиме! Воскресението Христово засветли, дојдете да се развеселиме! Споменот на страдалецот, кој ги просветлува верните, се покажа. Затоа празнокољупци, дојдете овде тајно да торжествуваме, зашто овој (маченик), како добар воин, покажа храброст пред мачителите и…

Богослужби

Навечерие на Свети Георгиј во Рајчица

Во радоста на пасхалното ликување во Светлата Седмица, сестринството на бигорскиот метох во Рајчица, Манастирот посветен на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, го прослави богодолично навечерието на споменот на својот небесен заштитник. На празничната вечерна богослужба, на која архијерејски претстоеше нашиот…

Соопштенија

Манастирска слава во Рајчица

Почитувани верници,  На денот кога го славиме споменот на нашиот славен патрон и небесен застапник, Светиот великомаченик Георгиј Победоносец во неговиот свет манастир во Рајчица, ве известуваме:  Празничната вечерна архиерејска богослужба во храмот на Светиот Великомаченик Георгиј во Рајчица, денес,…