Соопштение по повод Педесетница

Возљубени верници,
Ве известуваме дека по повод големиот празник на Светата Педесетница во Бигорската Обител ќе се отслужи:
Сабота – 19.06.2021
20:00 ч. – Бдение со повечерие, вечерна, утрена и прв час
Недела – 20.06.2021
07:30 ч. – Трети и шести час, Архијерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски г. Партениј, Игумен на Бигорскиот Манастир;
10:00 ч. – Трпеза;
Веднаш после трпезата Вечерна богослужба со молитвите за призив на Светиот Дух.

Ве известуваме дека поради постојната пандемија на Ковид-19, а согласно мерките и препораките на Министерството за здравство, како и на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА, празникот на Светата Педесетница во Бигорскиот Манастир, ќе се празнува со строго запазување на предвидениот протокол за заштита, односно со држење на соодветно растојание, носење на заштитни маски. 

Со благослов на Епископот Антаниски г. Партениј
игумен на Свештената Бигорска Обител